Skip to content

119 70th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$908,950
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block30
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
58%
Improvement Value:$256,200
42%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,024+3.4%
2024$24,212+2.9%
2023$23,533+0.5%
2022$23,405+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$908,950

From:

To:

DeedBook 8908, Page 901Recorded5/15/2013