Skip to content

111 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block29
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
55%
Improvement Value:$85,900
45%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+3.4%
2024$7,625+2.9%
2023$7,411+0.5%
2022$7,371+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 9459, Page 295NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900