Skip to content

6908 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$419,800
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block4
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
60%
Improvement Value:$63,000
40%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+3.4%
2024$6,291+2.9%
2023$6,114+0.5%
2022$6,081+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$419,800
Sq Ft1,192DeedBook 9924, Page 632Recorded8/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1906