Skip to content

115 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block30
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2 S F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
43%
Improvement Value:$141,300
57%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167+3.4%
2024$9,837+2.9%
2023$9,561+0.5%
2022$9,510+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 8113, Page 125NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 1900