Skip to content

137 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block30
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
76%
Improvement Value:$113,900
24%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,563+3.4%
2024$18,928+2.9%
2023$18,397+0.5%
2022$18,297+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9022, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1900