Skip to content

152 70th St(Block 31 Lot 43)West New York, NJ 07093

Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block31
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2S-B-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
9%
Improvement Value:$377,000
91%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,111+3.4%
2024$16,555+2.9%
2023$16,091+0.5%
2022$16,004+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0