Skip to content

56 69th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block35
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2S-S-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
21%
Improvement Value:$404,600
79%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,036+3.4%
2024$20,353+2.9%
2023$19,783+0.5%
2022$19,676+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

DeedBook 8659, Page 630Recorded4/20/2009