Skip to content

6801 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1966

Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block7
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$203,700
66%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743+3.4%
2024$12,329-1.8%
2023$12,558+0.5%
2022$12,490+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966