Skip to content

325 Essex StHarrison, NJ 07029

Built 1980

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block119
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
43%
Improvement Value:$335,100
57%
Total Assessment$585,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+2.0%
2024$13,451+2.5%
2023$13,124-1.6%
2022$13,340-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 7586, Page 314Recorded6/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1980