Skip to content

207 John StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2026

Property Information

Block11
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
46%
Improvement Value:$205,100
54%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+2.0%
2024$8,784+2.5%
2023$8,571-1.6%
2022$8,712-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 9809, Page 347Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 9314, Page 696Recorded6/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900