Skip to content

317 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block122
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$351,400
57%
Total Assessment$616,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461+2.0%
2024$14,171+2.5%
2023$13,826-1.6%
2022$14,054+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9167, Page 97Recorded12/23/2016

Property Sale

Sale
$114,733

From:

To:

DeedBook 9098, Page 253NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900