Skip to content

18 S Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block124
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 SF 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
72%
Improvement Value:$100,300
28%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+2.0%
2024$8,111+2.5%
2023$7,913-1.6%
2022$8,044+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900