Skip to content

307 N Second StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 3FAM GAR.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$250,900
58%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,109+2.0%
2024$9,906+2.5%
2023$9,665-1.6%
2022$9,825-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900