Skip to content

414 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 1970

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block127
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF&B 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
39%
Improvement Value:$348,300
61%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,332+2.0%
2024$13,065+2.5%
2023$12,747-1.6%
2022$12,957-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970