Skip to content

418 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block128
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
62%
Improvement Value:$135,900
38%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+2.0%
2024$8,182+2.5%
2023$7,983-1.6%
2022$8,115-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8761, Page 426Recorded11/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1950