Skip to content

74 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block159
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
47%
Improvement Value:$250,500
53%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788+2.1%
2024$10,567+2.6%
2023$10,303-1.7%
2022$10,477-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900