Skip to content

44 Searing AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2024

Property Information

Block6
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
60%
Improvement Value:$120,000
40%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+5.6%
2024$6,667+2.5%
2023$6,505-1.6%
2022$6,612-19.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,790DeedBook 9730, Page 351Recorded2/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900