Skip to content

619 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block160
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$244,200
55%
Total Assessment$444,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+2.0%
2024$10,212+2.5%
2023$9,963-1.6%
2022$10,128+19.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920