Skip to content

609-611 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1890

Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block160
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,594
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
54%
Improvement Value:$255,500
46%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,938+2.0%
2024$12,679+2.5%
2023$12,370-1.6%
2022$12,574+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890