Skip to content

615 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block160
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,389
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$247,900
55%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+2.0%
2024$10,297+2.5%
2023$10,046-1.6%
2022$10,212+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7612, Page 99Recorded7/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920