Skip to content

224-226 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block16
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
45%
Improvement Value:$353,100
55%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+2.0%
2024$14,762+2.5%
2023$14,402-1.2%
2022$14,571-16.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900