Skip to content

107 N. Second StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block15
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
49%
Improvement Value:$189,200
51%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,661+2.0%
2024$8,488+2.5%
2023$8,281-1.6%
2022$8,418-12.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9651, Page 971NU CodeFamily (1)Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 665Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$320,438

From:

To:

DeedBook 8704, Page 313NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/11/2009

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8413, Page 133Recorded1/7/2008

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8375, Page 56Recorded11/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 1900