Skip to content

216 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2014

Property Information

Block17
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$311,500
62%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,765+2.0%
2024$11,529+2.5%
2023$11,249-1.6%
2022$11,434+14.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900