Skip to content

417 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2012

Property Information

Block28
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
58%
Improvement Value:$140,200
42%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+2.0%
2024$7,591+2.5%
2023$7,406-1.6%
2022$7,529+15.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

DeedBook 8781, Page 157

Property Sale

Sale
$62,100

From:

To:

DeedBook 8742, Page 975NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/21/2010

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 7989, Page 153Recorded9/5/2006

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

DeedBook 7661, Page 63Recorded9/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900