Skip to content

111 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,873
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
34%
Improvement Value:$361,600
66%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,941+2.0%
2024$12,681+2.5%
2023$12,372-1.6%
2022$12,576-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

DeedBook 9028, Page 523Recorded3/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900