Skip to content

325-329 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block19
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,018
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
46%
Improvement Value:$333,400
54%
Total Assessment$622,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,602+2.0%
2024$14,309+2.5%
2023$13,960-1.6%
2022$14,191-6.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900