Skip to content

130 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 2000

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block22
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$339,200
64%
Total Assessment$529,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+2.0%
2024$12,166+2.5%
2023$11,870-1.6%
2022$12,066-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9368, Page 832Recorded12/28/2018

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 8649, Page 1Recorded2/5/2009

Property Built

Built

Year Built: 2000