Skip to content

120 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block22
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
53%
Improvement Value:$165,900
47%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+2.0%
2024$8,182+2.5%
2023$7,983-1.6%
2022$8,115-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9548, Page 826NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900