Skip to content

419 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 7, 2015

Property Information

Block28
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,981
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
53%
Improvement Value:$167,300
47%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+2.0%
2024$8,214+2.5%
2023$8,014-1.6%
2022$8,146-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9037, Page 896Recorded5/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900