Skip to content

431 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block28
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$177,100
48%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,612+2.0%
2024$8,440+2.5%
2023$8,234-1.6%
2022$8,370+27.2%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

DeedBook 8632, Page 564Recorded11/6/2008

Property Built

Built

Year Built: 1900