Skip to content

308 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$198,398
Last Sale Date
Feb 5, 2014

Property Information

Block17
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
61%
Improvement Value:$123,500
39%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.0%
2024$7,207+2.5%
2023$7,032-1.6%
2022$7,148+10.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$198,398

From:

To:

DeedBook 8958, Page 636Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$151,688

From:

To:

DeedBook 8725, Page 975NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/16/2010

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7755, Page 253Recorded12/14/2005

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7095, Page 174Recorded7/25/2003

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 7013, Page 176Recorded1/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900