Skip to content

219 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block29
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$303,400
60%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+2.0%
2024$11,573+20.2%
2023$9,631-1.6%
2022$9,790-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9549, Page 776Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9108, Page 597NU CodeFamily (1)Recorded3/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900