Skip to content

410 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block128
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
53%
Improvement Value:$194,300
47%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+2.0%
2024$9,525+2.5%
2023$9,293-1.6%
2022$9,446+18.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$556,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 9610, Page 305Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 681Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 7876, Page 1Recorded4/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900