Skip to content

11 Davis StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block27
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$251,500
57%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+2.0%
2024$10,150+2.5%
2023$9,903-1.6%
2022$10,066-18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,431DeedBook 9497, Page 814Recorded7/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900