Skip to content

40 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2023

Property Information

Block2
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$400,000
67%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,076+2.0%
2024$13,794+2.5%
2023$13,458-1.6%
2022$13,680-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007