Skip to content

48 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1975

Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block2
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
41%
Improvement Value:$326,700
59%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+2.0%
2024$12,661+2.5%
2023$12,352-1.6%
2022$12,556+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975