Skip to content

46 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block2
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,084
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
37%
Improvement Value:$296,200
63%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+2.0%
2024$10,856+2.5%
2023$10,591-1.6%
2022$10,766+12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft3,084DeedBook 9916, Page 654Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$502,000

From:

To:

DeedBook 9385, Page 230Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 7061, Page 56Recorded5/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900