Skip to content

415-417 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block31
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
54%
Improvement Value:$253,400
46%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,924+2.0%
2024$12,665+2.5%
2023$12,357-1.6%
2022$12,561+7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900