Skip to content

510 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,629
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$270,900
58%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+2.0%
2024$10,826+2.5%
2023$10,562-1.6%
2022$10,737+22.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900