Skip to content

34 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block159
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
45%
Improvement Value:$270,000
55%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,495+2.0%
2024$11,265+2.5%
2023$10,991-13.3%
2022$12,670+44.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900