Skip to content

408 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block37
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
36%
Improvement Value:$373,300
64%
Total Assessment$583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,684+2.0%
2024$13,410+2.5%
2023$13,083-1.6%
2022$13,299-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9184, Page 821Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900