Skip to content

400 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block37
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
53%
Improvement Value:$183,200
47%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,224+2.0%
2024$9,040+2.5%
2023$8,819-1.6%
2022$8,965-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8949, Page 66Recorded12/18/2013

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 7346, Page 231Recorded8/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900