Skip to content

308 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 8, 2010

Property Information

Block37
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
61%
Improvement Value:$134,300
39%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+2.0%
2024$7,915+2.5%
2023$7,723-1.6%
2022$7,850+27.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8736, Page 779Recorded6/15/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900