Skip to content

300 John StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block9
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
57%
Improvement Value:$130,700
43%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+2.0%
2024$6,936+2.5%
2023$6,767-1.6%
2022$6,879+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 8956, Page 913Recorded1/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900