Skip to content

527 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1984

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block47
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SB&F 1 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
42%
Improvement Value:$312,600
58%
Total Assessment$542,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,729+3.2%
2024$12,336+2.5%
2023$12,036-1.6%
2022$12,234+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 9774, Page 922Recorded9/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1984