Skip to content

708 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block47
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
56%
Improvement Value:$181,800
44%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,661+2.0%
2024$9,467+3.0%
2023$9,188-1.6%
2022$9,340+14.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 9792, Page 120Recorded12/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900