Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
31 Harrison AveHarrison, NJ 07029
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2019
Property Information
Block67
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$184,000
35%
Improvement Value:$337,900
65%
Total Assessment$521,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,244 | +2.0% |
| 2024 | $11,998 | -14.0% |
| 2023 | $13,949 | -1.6% |
| 2022 | $14,179 | -19.3% |
Property History
No events match the selected filters.