Skip to content

37 Searing AveHarrison, NJ 07029

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2011

Property Information

Block7
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
19%
Improvement Value:$419,400
81%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199+2.0%
2024$11,955+2.5%
2023$11,664-1.6%
2022$11,856-28.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 7123, Page 53Recorded9/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 2000