Skip to content

214 John StHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block9
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S B&F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
53%
Improvement Value:$153,300
47%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+2.0%
2024$7,456+2.5%
2023$7,274-1.6%
2022$7,394-27.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960