Skip to content

220 John StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block9
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
47%
Improvement Value:$193,600
53%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,554+2.1%
2024$8,382+2.5%
2023$8,178-1.6%
2022$8,313-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900